Kampanie społeczne

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto narodziło się z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień powstrzymali się od palenia  papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez sięgania po papierosa.

W wyniku  powodzenia w/w przedsięwzięcia  Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach, od 1991 także w Polsce. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu.

 

Światowy Dzień bez Tytoniu

Corocznie, począwszy od 1988 roku -  31 maja -  obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu. Realizowana akcja jest częścią programu Europy wolnej od dymu tytoniowego, która  został przyjęta na Konferencji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Podstawowym celem podejmowanych działań jest  zwrócenie uwagi na aspekty zdrowotne, społeczne, ekonomiczne palenia tytoniu.

 

Światowy Dzień Zdrowia – 7 kwietnia

Na pamiątkę powstania  Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – 7 kwietnia każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi społeczności międzynarodowej na największe zagrożenia dla zdrowia publicznego oraz pojawiające się nowe problemy zdrowotne społeczeństw na całym świecie. Corocznie WHO określa nowe hasło poruszające najważniejsze kwestie zdrowotne. W 2013 r skupiono się na problemach związanych z chorobami układu krążenia – „Zdrowe bicie serca”.

IV edycja konkursu pn. „Żyję bez uzależnień”

   Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu informuje, że konkurs pn. „Żyję bez uzależnień” mający na celu popularyzowanie zdrowego trybu życia bez uzależnień, pod patronatem Starosty Powiatu Nowotarskiego, został rozstrzygnięty. Tematyka konkursu dotyczyła promowania zdrowego stylu życia bez stosowania używek tj.: alkoholu, papierosów, narkotyków, nowych środków psychoaktywnych tzw. dopalaczy. Adresatami konkursu byli uczniowie szkół średnich powiatu nowotarskiego, w tym uczniowie realizujący program „ARS, czyli jak dbać o miłość”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu prac w dwóch kategoriach: grafika i film. Na konkurs wpłynęło 9 oprac. W kategorii grafika 8 prac 

   a w kategorii film 1 praca. W konkursie uczestniczyli uczniowie z 5 szkół średnich. Komisja konkursowa przeprowadziła ocenę prac i biorąc pod uwagę kryteria oceny zawarte
w regulaminie konkursu przyznała nagrody i wyróżnienia.
Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień ufundowanych ze środków Starostwa odbędzie się 30 maja (czwartek) o godz. 1100 na Rynku w Nowym Targu, na scenie, podczas organizowanego przez PSSE Pikniku Zdrowia.

{gallery} konkurszbu2019 {/gallery}

„CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”

KONKURS PLASTYCZNY W RAMACH PROGRAMU EDUKACYJNEGO

PT. „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”- ROK SZKOLNY 2018/2019

- WYNIKI KONKURSU

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu informuje, że konkurs plastyczny pt. „Czyste Powietrze Wokół Nas- Mamo, Tato Nie Pal Przy Mnie” pod patronatem Burmistrza Miasta Nowy Targ został rozstrzygnięty. Konkurs zorganizowany przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Nowym Targu miał na celu kształtowanie u dzieci i rodziców postaw odpowiedzialności za własne zdrowie
i uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem.
Adresatami konkursu były dzieci 5 i 6 letnie z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w placówkach przedszkolnych i szkołach podstawowych na terenie miasta Nowy Targ. Na konkurs wpłynęły 22 prace z 8 placówek ( nowotarskie przedszkola i szkoły). Komisja konkursowa postanowiła, że wszyscy autorzy prac otrzymają nagrody, a 5 najlepszych z nich dostanie dodatkowe wyróżnienie.

Uroczyste wręczenie nagród ufundowanych ze środków Urzędu Miasta Nowy Targ odbędzie się 30 maja (czwartek) o godz. 1100 na Rynku w Nowym Targu, na scenie, podczas organizowanego przez PSSE Pikniku Zdrowia.

 

 

„Narkotyki i dopalacze zabijają. Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”

dopalacze

Narkotyki i dopalacze zabijają. Szkoda Ciebie na takie patoklimaty” – to główne hasło ruszającej właśnie kampanii edukacyjno-profilaktycznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Kampania jest adresowana przede wszystkim do młodych ludzi.

W ramach kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają” powstał spot filmowy. Jego twórcy zwracają uwagę na poważne zagrożenie życia i zdrowia, jakie niosą ze sobą nowe substancje psychoaktywne. – Narkotyki i dopalacze zabijają. Zarejestrowano kilka tysięcy zgłoszonych zatruć dopalaczami. To więcej, niż jest polskich youtuberów. Dragi mogą powodować depresję, zmiany skórne, wymioty, duszności, drgawki, zatrzymanie serca i bolesną śmierć – także w trakcie snu. Szkoda Ciebie na takie patoklimaty – przestrzegają autorzy kampanii. 

W przekazie kampanii zwrócono również uwagę na coraz większą trudność w rozpoznawaniu nowych, nieznanych substancji, tzw. „dopalaczy”, które są nielegalnie rozpowszechniane pod pretekstem „celów kolekcjonerskich”. Autorzy kampanii przestrzegają młodych i ciekawych świata ludzi przed przestępcami, którzy narażają ich na utratę zdrowia, a nawet życia – czerpiąc z tego spore zyski.

Elementem kampanii jest także konkurs na mem internetowy i animację w formacie GIF. Prace mają dotyczyć zapobiegania oraz przeciwdziałania uzależnieniu od narkotyków i dopalaczy. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Szczegółowe informacje o konkursie oraz regulamin znajdują się na stronie internetowej razembezpieczniej.mswia.gov.pl w zakładce poświęconej kampanii.

Kampania „Narkotyki i dopalacze zabijają” to także szereg inicjatyw odbywających się na poziomie lokalnym. MSWiA zwróciło się do Policji oraz wszystkich wojewodów o współpracę i podejmowanie działań w ramach kampanii, m.in. poprzez organizację spotkań profilaktycznych z dziećmi i młodzieżą.

Ogólnopolskie działania w ramach kampanii są zaplanowane do końca 2019 roku. Inicjatywa jest realizowana w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ SZCZEPIEŃ

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ SZCZEPIEŃ

7 grudnia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Szczepień (ODS), którego celem jest propagowanie szczepień, jako najskuteczniejszego sposobu zapobiegania chorobom, poprawa społecznej wiedzy na temat korzyści wynikających ze stosowania szczepień, a także konieczności poszerzania dostępu do tego rodzaju profilaktyki. Finał obchodów tegorocznej edycji ODS odbywa się pod hasłem przywrócenia zaufania do szczepień ochronnych. Podczas briefingu prasowego eksperci omówią aktualne wyzwania polskiego systemu szczepień ochronnych, w tym: zmiany w Programie Szczepień Ochronnych (PSO) na 2019 rok, aktualne priorytety szczepień Pediatrycznego Zespołu Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych (PZEds.PSO) przy Ministrze Zdrowia. Eksperci podejmą również temat związany z wpływem ruchów antyszczepionkowych na wyszczepialność w Polsce.

W ramach Ogólnopolskiego Dnia Szczepień są prowadzone:
⦁ akcja informacyjna i medialna promujaca ideę szczepień (ulotki, plakaty)
⦁ organizacja punktów informacyjno - konsultacyjnych, które w tym dniu będą udzielały porad specjalistycznych dotyczących szczepień
⦁ akcje szczepień w wybranych placówkach medycznych

Więcej informacji na linkach poniżej:

 

xxxxxsaxsa.PNG

POWIATOWY KONKURS WIEDZY O HIV/AIDS –

POWIATOWY KONKURS WIEDZY O HIV/AIDS –

„ Nie daj szansy AIDS”- Nowy Targ 4 grudnia 2018r.

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu informuje, że
4 grudnia 2018r./ wtorek/ o godz.1100, w Urzędzie Miasta  w Nowym Targu (sala obrad), odbyła  się XVIII edycja powiatowego Konkursu Wiedzy o HIV/AIDS, pod hasłem „Nie daj szansy AIDS”.

Do konkursu zgłosiło się 62 uczniów z 25 szkół podstawowych. W eliminacjach szkolnych udział wzięło 170 uczniów.

Tegoroczna edycja Konkursu zorganizowanego przez PSSE w Nowym Targu, objęta została patronatem Starosty Powiatu Nowotarskiego oraz Krajowego Centrum ds. AIDS.

Adresatami konkursu są uczniowie klas VII szkół podstawowych z powiatu nowotarskiego. Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy uczniów na temat problematyki HIV/AIDS oraz kształtowanie pozytywnych postaw wobec ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS. Nagrody dla laureatów oraz poczęstunek dla uczestników konkursu, przygotowany przez uczniów i nauczycieli Z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych w Nowym Targu, ufundował Samorząd Powiatu Nowotarskiego.  

 

https://nowytarg24.tv/nie-daj-szansy-aids-xviii-edycja-powiatowego-konkursu-wiedzy-o-hiv-aids/

 

plakat

Kampania „Mam czas rozmawiać”

MAM CZAS ROZMAWIAĆ O TEŚCIE NA HIV

 

W piątek, 23 listopada 2018 r., rusza Europejski Tydzień Testowania na HIV, a wraz z nim kolejna odsłona kampanii edukacyjnej Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)”,  promująca dialog o tym dlaczego, kiedy i po co powinniśmy wykonać test.
Warszawa, 20 listopada 2018 r. – Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV, rozpoczynający się w najbliższy piątek 23 listopada i 1 grudnia – Światowy Dzień AIDS, są doskonałą okazją, żeby wykonać test w kierunku HIV. Badanie można zrobić anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w jednym z 30 punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) w całej Polsce, które w tych dniach będą pracowały częściej oraz dłużej.

Startująca tego samego dnia kampania Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac), inspiruje do rozmowy z bliskimi o HIV i zachęca do wykonania testu. Obok aktorki Marii Seweryn, blogerki lek. Katarzyny Woźniak, autorki bloga „Mama i stetoskop”, czy vlogerki Karoliny Sobańskiej, w działania informacyjno–promocyjne zaangażowali się eksperci: seksuolog i pedagog Profesor Zbigniew Izdebski oraz psycholog Małgorzata Ohme.

„Test powinien zrobić każdy, tylko nie ja” – taka postawa Polaków wobec testu w kierunku HIV wyłania się niestety z wieloletnich badań Krajowego Centrum ds. AIDS. Wskutek takiego myślenia w Polsce codziennie około 3 osoby zakażają się HIV. Od 1985 r. rozpoznano już blisko 23 tys. zakażeń, a tylko co druga zakażona osoba wie, że żyje z wirusem. Choć wciąż za mało osób decyduje się na zrobienie badania, to jednak prawdą jest też, że z roku na rok liczba wykonanych testów jest coraz większa.

„Należy szukać pretekstów do rozmowy. Przykładowo, Polacy często oglądają seriale telewizyjne, w których m.in. podejmowana jest tematyka seksualności, zdrady, używania narkotyków, przemocy, zawodów miłosnych, ciąży itp. To wszystko są według mnie preteksty dla rodziców czy dziadków do tego, aby ten temat w domu wywołać i zachęcić do wyrażenia poglądu przez innych domowników. Chodzi o to, żeby nie pytać wprost, czy dziecko doświadcza takich sytuacji, ale czy to, co pokazywane jest w serialu, bądź w reportażu też go dotyczy. Co ono o tym sądzi” – powiedział Profesor Zbigniew Izdebski, seksuolog, Kierownik Zakładu Poradnictwa i Seksuologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Kampania edukacyjna „Mam czas rozmawiać” pokazuje, że rozmowa na temat HIV i testowania jest normalnym i naturalnym sposobem dbania o zdrowie swoje i swoich bliskich oraz elementem edukacji zdrowotnej w rodzinie. Spoty telewizyjne z Marią Seweryn, a przede wszystkim eksperci i blogerzy, którzy do takich rozmów oraz testowania zachęcają, instruują jak podjąć ten trudny dialog. Najważniejsze informacje o HIV oraz przykładowe „Minirozmówki rodzinne” są dostępne na stronie internetowej kampanii tj. https://mamczasrozmawiac.aids.gov.pl

„Bardzo często życzymy sobie zdrowia, ale za tym powinny iść także czyny. Na przykład rozmowa o bezpieczniejszych zachowaniach seksualnych lub wykonaniu testu w kierunku HIV. Problem nadal istnieje, bo milczenie o HIV i innych zakażeniach przenoszonych drogą płciową (STI), nie pozwala nam traktować bezpieczniejszych zachowań seksualnych jako elementu osobistej odpowiedzialności, a badań w kierunku HIV i innych STI jako normalnej diagnostyki” – powiedziała Małgorzata Ohme, psycholog, pisarka i dziennikarka, wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie oraz redaktor naczelna serwisu internetowego Onet Kobieta.

Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 czerwca 2018 r. stwierdzono w Polsce 23.233 zakażenia HIV, odnotowano 3.619 zachorowań na AIDS, a 1.398 chorych zmarło – wynika ze statystyk Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W 2017 r. rozpoznano 1.193 nowe przypadki zakażenia. Do zdecydowanej większości z nich dochodzi w Polsce drogą kontaktów seksualnych.

„Strach i wypieranie faktu, że ten problem może nas dotyczyć, to wciąż częsta reakcja wielu osób, kiedy przychodzi do rozmowy o zapobieganiu zakażeniu HIV lub wykonaniu testu. Lepiej z tym lękiem radzą sobie osoby, które wiedzą, że zakażenie nie jest już wyzwaniem dla medycyny i że można z nim żyć wiele lat, a po osiągnięciu niewykrywalnej wiremii, stać się całkowicie niezakaźnym dla innych osób. Szerzenie tej właśnie wiedzy to jeden z celów kampanii #mamczasrozmawiac” – podsumowała Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Warto pamiętać, że test w kierunku HIV można wykonać bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania w 30 punktach w całej Polsce przez cały rok, a nie tylko w czasie Tygodnia Testowania. Pracują w nich wysoko wykwalifikowani doradcy niosący profesjonalną pomoc. Każdy z odwiedzających Punkt ma możliwość poufnej rozmowy zarówno przed, jak i po wykonaniu testu. Adresy i godziny otwarcia punktów konsultacyjno-diagnostycznych są dostępne na stronie: aids.gov.pl/pkd

Więcej spotów i informacji na:

https://wsse.krakow.pl/page/kampania-mam-czas-rozmawiac-2/

POWIATOWY KONKURS WIEDZY O HIV/AIDS

 

xsaxsaxas.PNG

POWIATOWY KONKURS WIEDZY O HIV/AIDS –

„ Nie daj szansy AIDS”- Nowy Targ 4 grudnia 2018r.

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu informuje, że
4 grudnia 2018r./ wtorek/ o godz.1100, w Urzędzie Miasta  w Nowym Targu (sala obrad), odbędzie się XVIII edycja powiatowego Konkursu Wiedzy o HIV/AIDS pod hasłem „Nie daj szansy AIDS”. Do konkursu zgłosiło się 67 uczniów z 25 szkół podstawowych. W eliminacjach szkolnych udział wzięło 170 uczniów.

Konkurs, zorganizowany jest przez PSSE w Nowym Targu pod patronatem Starosty Powiatu Nowotarskiego oraz Krajowego Centrum ds. AIDS.

Adresatami konkursu są uczniowie klas VII szkół podstawowych z powiatu nowotarskiego. Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy uczniów na temat problematyki HIV/AIDS oraz kształtowanie pozytywnych postaw wobec ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS. Nagrody dla laureatów oraz poczęstunek dla uczestników konkursu ufundował Samorząd Powiatu Nowotarskiego.

 

VIII EDYCJA KONKURSU WIEDZY O ZDROWYM STYLU ŻYCIA

 

VIII EDYCJA KONKURSU WIEDZY O ZDROWYM STYLU ŻYCIA

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu, informuje, że Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców zamierzają przeprowadzić w roku szkolnym 2018/2019 VIII edycję Konkursu wiedzy
o zdrowym stylu życia organizowanego w ramach realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!”.
Głównym celem Konkursu jest zwiększenie świadomości wśród młodzieży szkolnej, na temat wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie, w szczególności poprzez pogłębienie wiedzy w zakresie prawidłowego żywienia i zdrowego stylu życia oraz ich znaczenia dla organizmu człowieka.
Konkurs jest wydarzeniem ogólnopolskim skierowanym do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz klas gimnazjalnych.
Warunkiem wzięcia udziału w Konkursie przez uczniów danej szkoły jest prawidłowe zgłoszenie placówki przez dyrektora szkoły do Komitetu Organizacyjnego. Zgłoszenia dokonuje się za pośrednictwem modułu rejestracji dostępnego w ramach Internetowego Systemu Konkursowego na stronie internetowej Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!” — podstrona konkurs.trzymajforme.pl w terminie do 14 grudnia 2018 r. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie online formularza rejestracyjnego dostępnego w ramach Internetowego Systemu Konkursowego, a następnie wygenerowanie formularza zgłoszeniowego szkoły, opatrzenie go pieczęcią i podpisem dyrektora szkoły i przesłanie bezpośrednio on-line do Internetowego Systemu Konkursowego.
Więcej informacji w załącznikach.

„Mity i prawdy o narkotykach”

plakat.jpg

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu, zaprasza do udziału
w bezpłatnej konferencji-szkoleniu pt.
„Mity i prawdy o narkotykach”, organizowanej
w ramach profilaktyki uzależnień. Konferencja pod Patronatem Rektora Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu i Patronatem Starosty Nowotarskiego odbędzie się
w dniu 6 grudnia 2018 (czwartek) w godzinach od 945-1200 w auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, ul. Kokoszków 71.

Konferencja będzie adresowana do nauczycieli, pedagogów, pracowników socjalnych, służb mundurowych, personelu medycznego podstawowej opieki zdrowotnej oraz przedstawicieli samorządu terytorialnego.

 

LIST MINISTER ANNY ZALEWSKIEJ I GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO W SPRAWIE SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH DZIECI

aaaaaa

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska i Jarosław Pinkas Główny Inspektor Sanitarny skierowali w czwartek, 8 listopada br. do dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych oraz rodziców specjalny list dotyczący zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom przed skutkami chorób zakaźnych.

- Apelujemy do rodziców odpowiedzialnych za zdrowie swoich dzieci, aby wyciągnęli wnioski z obecnej sytuacji epidemiologicznej. Pochopna decyzja odmowy poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi związanymi z powikłaniami chorób zakaźnych takich jak odra. Dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele chorób, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować. Poddanie dzieci szczepieniom ochronnym jest gwarancją ich bezpieczeństwa - napisali ministrowie we wspólnym liście, który wysłany zostanie do każdej szkoły w Polsce. 

 

Witryna

Odsłon artykułów:
908397

Media społecznościowe

Kontakt

tel.: (+48) 222 500 115

fax: 18 266-97-77

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2024  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu