„Dopalacze”
„Dopalacze” – czyli nowe narkotyki – to produkty o zróżnicowanym składzie, które łączy jedna wspólna cecha: zawierają substancje psychoaktywne działające na układ nerwowy człowieka w podobny sposób do dotychczas znanych narkotyków. „Dopalacze” zawierają niezwykle groźne substancje dla zdrowia i życia osoby, która je zażyje. Mimo tego, że na ich opakowaniach widnieje napis: „Produkt nie jest przeznaczony do spożycia”, właśnie z taką intencją jest sprzedawany. W grupie „dopalaczy” znajdują się substancje o różnym działaniu. Możemy je podzielić na trzy typy: 1) o działaniu pobudzającym, 2) o działaniu reklamowanym jako zbliżony do marihuany oraz 3) o działaniu halucynogennym. Większość „dopalaczy” charakteryzuje się tym, że już w niewielkich dawkach działają na ośrodkowy układ nerwowy (czyli na Twój mózg). Dlatego barzo łatwo można je przedawkować, co prowadzi do poważnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego i psychicznego, a nawet śmierci.
RODZAJE DOPALACZY:
DOPALACZE O DZIAŁANIU POBUDZAJĄCYM
-
Występowanie – proszek, kryształki, czasem pigułki,
-
Zażywanie – wciąganie, połykanie, dożylnie,
-
Efekty – zwiększenie energii, poprawa nastroju, zaburzenia pracy serca, zaburzenia neurologiczne, halucynacje, urojenia, agresja, śmierć.
DOPALACZE O DZIAŁANIU REKLAMOWANYM JAKO PODOBNYM DO MARIHUANY
-
Występowanie – mieszanki ziołowe, proszek,
-
Zażywanie – palenie,
-
Efekty – odprężenie, rozluźnienie, dobry nastrój, wymioty, „gonitwy” myśli, nerwowość, bóle w klatce piersiowej, drgawki, utrata przytomności, agresja, stany lękowe.
DOPALACZE O DZIAŁANIU HALUCYNOGENNYM
-
Występowanie – nasączone kawałki papieru, tektury, czasem płyn,
-
Zażywanie – połykanie, dożylnie,
-
Efekty – pozazmysłowe doznania, nudności, bezsenność, lęk, panika, halucynacje, urojenia, utrata kontroli nad sobą i swoim zachowaniem, agresja, próby samobójcze, śmierć.
Dopalacze to poważne zagrożenie, dlatego też rodzice i opiekunowie poświęcajcie więcej czasu i uwagi swoim dzieciom, rozmawiajcie o ich problemach dając poczucie wsparcia i zrozumienia, zdecydowanie pomoże to ustrzec je przed niebezpiecznym eksperymentowaniem z dopalaczami.
POMOC
800 060 800 – Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego
801 199 990 – Telefon Zaufania Narkomania
801 889 880 – Telefon Zaufania Uzależnienia behawioralne
800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
116 111 – Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży