Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych

Punkt informacyjno – edukacyjny - "Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych"

      

 

W ramach realizacji „Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych we współpracy z  Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy w Pienińskiej Szkole Zawodowej 20 listopada 2014r. (czwartek) utworzono Punkt informacyjno – edukacyjny:

Akcja zbiegła się z obchodami Światowego Dnia Rzucania Palenia, w której udział wzięli wszyscy uczniowie Pienińskiej Szkoły Zawodowej oraz zaproszeni uczniowie Publicznego Gimnazjum im. ks. prof. Józefa Tischnera
w Szczawnicy. Ogółem w akcji uczestniczyło ponad 100 osób.

W  ramach  Punktu  informacyjno-edukacyjnego pracownicy  Sekcji  Oświaty  Zdrowotnej i  Promocji Zdrowia PSSE w Nowym Targu przekazywali treści edukacyjne w zakresie profilaktyki palenia  tytoniu,  spożywania  alkoholu

i przyjmowania innych substancji psychoaktywnych. Przeprowadzono  pomiar zawartości tlenku węgla w powietrzu wydychanym przy użyciu smokerlyzera. Badaniem objęto 35 uczniów Pienińskiej Szkoły Zawodowej, w tym kilku palących uczniów Gimnazjum. Wyniki testów potwierdziły u większości palących uczniów obecność tlenku węgla w wydychanym powietrzu w zakresach wskazujących na:

Strefa zagrożenia 5-6 ppm- 7 uczniów

Palacz 7-10 ppm – 6 uczniów

Często palący 11-15 ppm - 7 uczniów

Uzależniony palacz 16-25 ppm - 2 uczniów

Palący uczniowie Pienińskiej  Szkoły Zawodowej wypełniali test uzależnienia od tytoniu oraz test motywacji do zaprzestania palenia. Wszyscy otrzymali interpretację wyników testu oraz ulotki dotyczące nałogów wydane ze środków szwajcarskiego programu współpracy KIK/68. Podczas akcji eksponowany był baner promujący projekt i prowadzone rozdawnictwo ulotek tematycznych.

Podczas akcji uczniowie mieli możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnych oraz spotów dotyczących problematyki uzależnień. Odbyły się zajęcia warsztatowe w grupach, w których uczniowie szkoły zawodowej wspólnie z uczniami Gimnazjum przygotowywali plakaty z hasłami i scenki profilaktyczne.

Młodzież z Pienińskiej Szkoły Zawodowej przygotowała i przedstawiła inscenizację dla wszystkich zaproszonych gości.

Akcja odbyła się dzięki współpracy Państwowej Inspekcji Sanitarnej z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy i Pienińską Szkołą Zawodową. Serdecznie dziękujemy za współprace w organizacji akcji

.

Witryna

Odsłon artykułów:
682816

Media społecznościowe

Kontakt

tel.: (+48) 222 500 115

fax: 18 266-97-77

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2022  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu