Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu - 20 XI 2014r.

 

 

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony  jest tradycyjnie w trzeci czwartek  listopada.  Idea tego Dnia   narodziła  się w Stanach  Zjednoczonych,  w Polsce   obchodzony jest  od 1991 roku. Tysiące palaczy starają się w tym Dniu wytrwać bez palenia, a część
z nich przestaje w ogóle palić. Zarówno w Polsce jak i na świecie problem używania tytoniu występuje na bardzo dużą skalę. Zgodnie z najnowszym ogólnopolskim badaniem GIS z 2011 r., do codziennego palenia przyznaje się co trzeci Polak (31%) w wieku  15 lat i więcej (23% kobiet i 39 % mężczyzn). Odsetek osób przyznających się do nałogowego palenia nie zmienił się w istotny sposób w porównaniu z 2009 rokiem (29%).  Pozytywnym zjawiskiem jest to, że najmłodsi ankietowani palą najmniej co może być spowodowane zmieniającymi się trendami (modą na niepalenie) oraz ograniczeniami prawnymi związanymi z paleniem tytoniu
w miejscach publicznych. Dane statystyczne są alarmujące. Na całym świecie  wskutek palenia tytoniu przedwcześnie umiera ok. 3,5 miliona osób, a przeciętna osoba, która wypala do 10 papierosów dziennie, skraca sobie życie o 4,5 roku.

Dlatego warto zrezygnować  z palenia tytoniu. Organizm nawet po wieloletnim trwaniu nałogu jest w stanie naprawić szkody wyrządzone przez dym tytoniowy. Układ krążenia już
w kilka dni po zaprzestaniu palenia ulega poprawie, a płuca zaczynają oczyszczać się ze szkodliwych substancji.

Głównym celem akcji antytytoniowych organizowanych w tych dniach jest zachęcenie palaczy do zerwania z nałogiem i pomoc osobom chcącym rzucić palenie (W Polsce ponad 70% palaczy deklaruje chęć zerwania z nałogiem).

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu zbiegają się  z czwartą rocznicą  wejścia w życie znowelizowanej ustawyo ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, wprowadzającej zakaz palenia w miejscach publicznych (Dz. U. z 1996 r., Nr 10 poz55 z późn  zm.)

„W wielu krajach-również w Polsce- wprowadza się współcześnie zakazy palenia w miejscach publicznych. Niestety, jak wskazuje badanie CBOS-u, zmiany te nie wpłynęły na zmniejszenie liczby palaczy. Zakazy odgórne odgrywają zwykle niewielką rolę- znacznie lepiej działa bowiem motywacja wewnętrzna –która każdy powinien odnaleźć w sobie. Każdy palący, czyli co trzeci Polak” (według www.kalbi.pl/swiatowy-dzien-rzucania-palenia-tytoniu)

Każdy poszukujący motywacji do  rzucenia palenia tytoniu i wsparcia w okresie leczenia uzależnienia,  może skorzystać z pomocy dzwoniąc do Ogólnopolskiej Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym tel. 0-801 108 108.

 

Działania Inspekcji Sanitarnej w ramach Światowego Dnia Rzucania Palenia adresowane są do osób palących.  Organizowane są  lokalne koalicje władz, instytucji, organizacji pozarządowych itp. na rzecz zdrowego środowiska wolnego od dymu tytoniowego
w miejscach pracy i miejscach użyteczności publicznej.

W Polsce problem narażenia na dym tytoniowy w miejscu pracy jest nadal aktualny. Badania Głównej Inspekcji Sanitarnej z lutego 2011 roku wskazują, że 16% społeczeństwa narażona jest na wdychanie dymu tytoniowego w zakładzie pracy. Negatywny wpływ przebywania
w zadymionych pomieszczeniach w miejscu pracy odczuwa 36% palących i 47% niepalących mężczyzn oraz 43% palących i 71% niepalących kobiet. Jak dowiodły badania największe korzyści przynosi wprowadzenie w firmach całkowitego zakazu palenia tytoniu.

 

Ewa Łapsa

Koordynator powiatowy

tel. 18 2663165 wew.104

@: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Witryna

Odsłon artykułów:
908425

Media społecznościowe

Kontakt

tel.: (+48) 222 500 115

fax: 18 266-97-77

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2024  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu