DOPALACZE

Dopalacze - potoczna nazwa różnego rodzaju substancji psychoaktywnych,  które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Spożycie ich ma na celu wywołanie w organizmie jak najwierniejszego efektu narkotycznego substancji zdelegalizowanych. Dopalaczami mogą być nazywane związki stanowiące pochodne zakazanych substancji psychoaktywnych (np. amfetaminy) lub też preparaty ziołowe zawierające związki halucynogenne. Stopień ich szkodliwości na zdrowie i potencjału uzależniającego jest różny. Wiele substancji nie zostało jeszcze pod tym względem zbadanych, co stwarza dodatkowe zagrożenie. Bezsprzecznie fałszywe jest przekonanie, że dopalacze są bezpieczną alternatywą narkotyków. Oficjalnie dopalacze sprzedawane są jako produkty kolekcjonerskie, nie nadające się do spożycia.

Dopalacze, jak i inne substancje odurzające, niszczą przede wszystkim OŚRODKOWY UKŁAD NERWOWY i negatywnie wpływają na pracę mózgu. Efekty działania są bardzo zróżnicowane w zależności od indywidualnych cech organizmu:

  • poczucie niepokoju,
  • bóle głowy,
  • kłopoty ze snem,
  • palpitacja serca,
  • dezorientacja oraz poczucie załamania,
  • ataki szału, łącznie z koszmarnymi halucynacjami i urojeniami, niekiedy porównywanymi do psychozy.

Dopalacze mogą także powodować chwilowe problemy z oddychaniem, znużenie, brak chęci do działania, problemy z koncentracją oraz stany lękowe.

Stosowanie dopalaczy jest coraz bardziej powszechne i może stać się początkiem uzależnienia.

Dodatkowe informacje:

http://www.gis.gov.pl/?go=news oraz załączniki zamieszczone poniżej.

 

Grażyna Przeźmińska
Dział Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia
Data wprowadzenia: 18 lutego 2014
Data ostatniej aktualizacji: 18 lutego 2014

 

Witryna

Odsłon artykułów:
908488

Media społecznościowe

Kontakt

tel.: (+48) 222 500 115

fax: 18 266-97-77

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2024  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu