Bezpieczne Wakacje – Przepis GIS: By mały kleszcz nie stał się dużym problemem!

1.png

W dniu 3 lipca 2020 r. rusza przygotowana przez Główny Inspektorat Sanitarny kampania społeczna pn.: „BEZPIECZNE WAKACJE – PRZEPIS GIS”, kierowaną do rodziny korzystającej z różnych form wypoczynku wakacyjnego.

Wakacje to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską, słońcem i zabawą. Aby zapewnić bezpieczeństwo podczas rodzinnych wakacji  Główny Inspektorat Sanitarny w przystępny sposób będzie edukować, dostarczać i poszerzać niezbędną wiedzę i przydatne informacje oraz zwiększać świadomość tematów poruszanych w kampanii. Na stronie www.gis.gov.pl i profilach GIS w mediach społecznościowych będą publikowane przydatne informacje i praktyczne porady, które pozwolą zdrowo cieszyć się latem!

Zaczynamy od tematyki związanej z kleszczami. Jeśli chcecie się dowiedzieć co zrobić, by mały kleszcz nie stał się dużym problemem zachęcamy do śledzenia naszych materiałów edukacyjnych.

GIS apeluje: Po powrocie ze spaceru dokładnie obejrzyjmy całe swoje ciało, szczególnie zwróć uwagę by sprawdzić skórę dziecka. By mały kleszcz nie stał się dużym problemem!

By mały kleszcz nie stał się dużym problemem!

Korzystanie z wypoczynku na świeżym powietrzu, szczególnie na terenach zielonych, nad rzeką lub jeziorem zwiększa ryzyko ukąszenia przez kleszcza. Mogą one przenosić groźne dla naszego zdrowia wirusy, bakterie i pierwotniaki. Do spotkania z kleszczem najczęściej dochodzi w miejscach porośniętych trawą lub krzewami. Zarośla stanowią idealne miejsce oczekiwania na swoją „ofiarę”, kleszcze najczęściej kryją się na zacienionej spodniej stronie liści, nie wyżej niż 1-1,5 m. Najbardziej aktywne są w godzinach porannych i wieczornych.

Kiedy spotkamy kleszcza?

Gdy temperatura w ciągu doby przekroczy  5-7°C i jest wilgotno, kleszcze rozpoczynają swoją aktywność. Po przebudzeniu ze snu zimowego od połowy marca muszą znaleźć swojego żywiciela.  Pierwszy szczyt aktywności sezonowej przypada na marzec-czerwiec, drugi zaś przypada we wrześniu. Aktywność kleszczy kończy się z chwilą obniżenia średniej temperatury powietrza poniżej 5-7°C, co zazwyczaj w Polsce przypada w październiku i listopadzie. Sezon aktywności może zostać zaburzony poprzez anomalie występujące w przyrodzie, pajęczaki te może spotkać nawet zimą w cieplejszy dzień.

2.png

Jak uchronić się przed kleszczem?

  • Odpowiednie ubranie np. długie spodnie, koszula z długim rękawem i kapelusz znacznie utrudni drogę kleszcza do naszej skóry.
  • Wybierając jasną odzież jesteśmy w stanie zauważyć pasożyta i w porę go usunąć.
  • Stosowanie preparatów odstraszających kleszcze będzie stanowiło dodatkową ochronę, pamiętajmy jednak o stosowaniu ich zgodnie z zaleceniami na etykiecie.
  • Po powrocie ze spaceru dokładnie obejrzyjmy całe ciało, kleszcze lubią miejsca, gdzie skóra jest najcieńsza: ręce, nogi, głowę- na granicy włosów i za uszami, zgięcia stawów, pachwiny oraz fałdy skórne. (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych).

3.png

 

4.png

Co zrobić, gdy zaobserwujesz na swoim ciele kleszcza?

Należy go niezwłocznie usunąć w prawidłowy sposób:

  • usuwamy tylko w sposób mechaniczny, najlepiej plastikową pęsetą lub specjalnym przyrządem dostępnym w aptece,
  • należy chwycić kleszcza tuż przy skórze, za przednią część ciała i zdecydowanym ruchem pociągnąć ku górze,
  • miejsce ukłucia przemyj wodą utlenioną lub 40% alkoholem do dezynfekcji
  • dokładnie umyj ręce,
  • miejsce po wkłuciu należy obserwować kilkanaście tygodni zwracając uwagę również na ogólne samopoczucie, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, skonsultować się z lekarzem.

Nie należy wykręcać kleszcza bezpośrednio palcami lub usuwać go za pomocą substancji natłuszczających!

Pamiętaj!

Jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia. Ocenia się, że nawet jeśli kleszcz był zakażony to w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia – liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie.

 

 5.png

 

Kleszcze groźne dla zdrowia

Borelioza to  wieloukładowa choroba zapalna, początkowo atakująca skórę, następnie stawy, ośrodkowy układ nerwowy i inne narządy, w tym serce. Nieleczona choroba może powodować poważne następstwa zdrowotne. Zakażenie boreliozą w pierwszej fazie przebiega bezobjawowo. Widoczne objawy w postaci okrągłego lub owalnego rumienia o czerwonym zabarwieniu mogą pojawić się w ciągu kilku tygodni od ugryzienia. Zakażeniu towarzyszyć mogą również objawy takie jak:

  • wysoka gorączka, osłabienie, zawroty i bóle głowy,
  • bóle mięśni i stawów,
  • ogólne osłabienie organizmu,
  • problemy neurologiczne.

 6.png

Kleszczowe zapalenie mózgu może przebiegać bezobjawowo, łagodnie lub ciężko prowadząc do kalectwa, a nawet śmierci. Objawy kleszczowego zapalenia mózgu występują dwuetapowo. Po kilku dniach od ustąpienia pierwszych symptomów dolegliwości wracają, dodatkowo towarzyszyć im mogą jeszcze inne. Zabezpieczeniem przed kleszczowym zapaleniem mózgu jest szczepienie, które uodparnia nasz organizm na tę chorobę. Warto je wykonać zimą lub wczesną wiosną, przed pierwszym wzrostem aktywności kleszczy.

Jak objawia się kleszczowe zapalenie mózgu:

Faza I (trwa 4-14 dni):

  • temperatura do 38 stopni,
  • złe samopoczucie, narastające osłabienie,
  • bóle głowy i karku,
  • bóle mięśni, kończyn, bóle gałek ocznych,

Faza II (neurologiczna):

  • wysoka gorączka, nawet do 40 st.,
  • silne bóle głowy,
  • nudności, wymioty,
  • objawy oponowe,
  • bóle mięśni i stawów.

 7.png

 źródło: www.gis.gov.pl

Witryna

Odsłon artykułów:
908432

Media społecznościowe

Kontakt

tel.: (+48) 222 500 115

fax: 18 266-97-77

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2024  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu