WHO wprowadza nową globalną strategię grypy

WHO wprowadza nową globalną strategię grypy

WHO opublikowała dziś Globalną Strategię Grypy na lata 2019-2030, której celem jest ochrona ludzi we wszystkich krajach przed zagrożeniem grypą. Celem strategii jest zapobieganie grypie sezonowej, kontrola rozprzestrzeniania się grypy ze zwierząt na ludzi i przygotowanie do kolejnej pandemii grypy.

„Zagrożenie grypą pandemiczną jest zawsze obecne”, powiedział dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Trwające ryzyko pojawienia się nowego wirusa grypy przenoszonego ze zwierząt na ludzi i potencjalnie wywołującego pandemię jest realne. Pytanie nie dotyczy tego, czy będziemy mieli kolejną pandemię, ale kiedy. Musimy być czujni i przygotowani - koszt poważnej epidemii grypy znacznie przewyższy cenę zapobiegania ”.

Grypa pozostaje jednym z największych wyzwań zdrowia publicznego na świecie. Co roku na całym świecie szacuje się, że 1 miliard przypadków, z czego 3 do 5 milionów to ciężkie przypadki, co skutkuje 290 000 do 650 000 zgonów związanych z grypą. WHO zaleca coroczne szczepienie przeciwko grypie jako najskuteczniejszy sposób zapobiegania grypie. Szczepienie jest szczególnie ważne dla osób o podwyższonym ryzyku poważnych powikłań grypy i pracowników służby zdrowia. 
 
Nowa strategia jest najbardziej wszechstronną i daleko idącą, którą WHO kiedykolwiek opracowała dla grypy. Przedstawia on ścieżkę ochrony populacji każdego roku i pomaga przygotować się do pandemii poprzez wzmocnienie rutynowych programów. Ma dwa główne cele:
 

  1. Budowanie silniejszych możliwości kraju w zakresie nadzoru i reagowania na choroby, zapobiegania i kontroli oraz gotowości. Aby to osiągnąć, wzywa każdy kraj do stworzenia dostosowanego programu grypy, który przyczynia się do krajowej i globalnej gotowości i bezpieczeństwa zdrowotnego.
  2. Opracuj lepsze narzędzia do zapobiegania, wykrywania, kontroli i leczenia grypy, takie jak bardziej skuteczne szczepionki, leki przeciwwirusowe i leczenie, w celu udostępnienia ich wszystkim krajom.

„Dzięki partnerstwom i specyficznym dla danego kraju pracom, które wykonywaliśmy przez lata, świat jest lepiej przygotowany niż kiedykolwiek wcześniej na kolejny wielki wybuch, ale wciąż nie jesteśmy wystarczająco przygotowani” - powiedział dr Tedros. „Ta strategia ma na celu doprowadzenie nas do tego punktu. Zasadniczo chodzi o przygotowanie systemów opieki zdrowotnej do zarządzania wstrząsami, a dzieje się tak tylko wtedy, gdy systemy opieki zdrowotnej są silne i zdrowe ”.

Aby skutecznie wdrożyć tę strategię, niezbędne są skuteczne partnerstwa. WHO rozszerzy partnerstwa w celu zwiększenia badań, innowacji i dostępności nowych i ulepszonych globalnych narzędzi grypy, z których skorzystają wszystkie kraje. Jednocześnie WHO będzie ściśle współpracować z krajami w celu poprawy ich zdolności do zapobiegania grypie i jej kontroli.

Nowa strategia grypy opiera się na udanych programach WHO i korzysta z nich. Od ponad 65 lat Globalny System Nadzoru i Reagowania na Grypę (GISRS), składający się z Centrów Współpracy WHO i krajowych ośrodków grypy, współpracuje w celu monitorowania trendów sezonowych i wirusów potencjalnie pandemicznych. System ten stanowi kręgosłup globalnego systemu ostrzegania o grypie. 

Ważna dla tej strategii jest ciągły sukces Pandemic Influenza Preparedness Framework, unikalnego systemu dostępu i podziału korzyści, który wspiera dzielenie się potencjalnie pandemicznymi wirusami, zapewnia dostęp do ratujących życie szczepionek i leczenia w przypadku pandemii i wspiera budowanie zdolności gotowości na wypadek pandemii w krajach dzięki wkładom partnerskim ze strony przemysłu.

Strategia spełnia jeden z mandatów WHO na rzecz poprawy podstawowych zdolności w zakresie zdrowia publicznego oraz zwiększenia globalnej gotowości i została opracowana w procesie konsultacji z udziałem państw członkowskich, środowisk akademickich, społeczeństwa obywatelskiego, przemysłu oraz ekspertów wewnętrznych i zewnętrznych.

Kraje udzielające wsparcia w celu wzmocnienia ich zdolności do grypy będą miały dodatkowe korzyści w wykrywaniu infekcji w ogóle, ponieważ kraje będą w stanie lepiej zidentyfikować inne choroby zakaźne, takie jak Ebola lub koronawirus związany z zespołem Bliskiego Wschodu (MERS-CoV).

Dzięki wdrożeniu nowej globalnej strategii WHO dotyczącej grypy świat będzie coraz bliżej zmniejszania wpływu grypy każdego roku i będzie bardziej przygotowany na pandemię grypy i inne sytuacje zagrożenia zdrowia publicznego.

https://www.who.int/news-room/detail/11-03-2019-who-launches-new-global-influenza-strategy

Witryna

Odsłon artykułów:
861693

Media społecznościowe

Kontakt

tel.: (+48) 222 500 115

fax: 18 266-97-77

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2024  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu