OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA SPOŁECZNO-EDUKACYJNA PT. „KLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU – SZCZEPIMY! ZAPOBIEGAMY!”

Panstwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu informuje, że Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w lipcu br. nawiązał współpracę z Fundacją Aby żyć, dotyczącą realizacji ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej pt. „Kleszczowe Zapalenie Mózgu – Szczepimy! Zapobiegamy”.
 
Celem kampanii jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą kleszcze ze szczególnym uwzględnieniem kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) oraz zachęcenie do szczepień ochronnych w celu zapobiegania groźnemu dla życia i zdrowia wirusowi (KZM).
 
 
Kleszczowe Zapalenie Mózgu to ostra choroba zakaźna ośrodkowego układu nerwowego, która zdaniem WHO może prowadzić do trwałych następstw neurologicznych u 35-58% pacjentów lub nawet zgonu w 1-4% przypadków. W Polsce na przestrzeni ostatnich 20 lat odnotowujemy znaczący wzrost przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. W 2013 roku zarejestrowano 225 zachorowań, podczas gdy w latach 1990-1992 obserwowano jedynie od 4 do 8 przypadków rocznie.
Wzrost zachorowalności na kleszczowe zapalenie mózgu w Polsce to przede wszystkim efekt ocieplenia klimatu mający odzwierciedlenie w łagodniejszym przebiegu zim, a także w zanikaniu tzw. przejściowych pór roku, co jest następstwem większej przeżywalności kleszczy.
 
Fundacja Aby żyć została powołana w celu propagowania w Polsce profilaktyki zagrożeń chorobami zakaźnymi układu nerwowego. Głównie skupia się na profilaktyce chorób wywołanych przez wirusa kleszczowego zapalenia mózgu oraz meningokoki i pneumokoki. Pomysł utworzenia Fundacji o takim profilu działania zrodził się już wiosną 2006 roku, co poskutkowało jej rejestracją na początku roku 2007. Fundacja Aby żyć posiada status organizacji pożytku publicznego (OPP).
 
Działalność Fundacji oparta jest na programach edukacyjnych oraz promowaniu szczepień jako środka zapobiegającego chorobom. Fundacja nie promuje szczepionek, ale propaguje m.in. profilaktykę poprzez szczepienia. Działalność ta jest wzorowana na podobnej, ale o wiele większej organizacji Meningitis Research Foundation (więcej na stronach http://www.meningitis.org), z którą Fundacja Aby żyć utrzymuje bliską kooperację.
 
Powodem zainicjowania ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej jest konieczność podniesienia świadomości społeczeństwa na temat profilaktyki i ochrony przed chorobami wywoływanymi przez kleszcze. W Polsce najcięższymi chorobami wywoływanymi przez kleszcze są borelioza i KZM. W odróżnieniu od boreliozy, w przypadku której nie ma skutecznej profilaktyki, przed KZM można się ochronić w 99% poddając się szczepieniom ochronnym, co z uwagi na poważne powikłania choroby, stanowi ważną informację, którą chcemy komunikować społeczeństwu również za pośrednictwem wszystkich stacji epidemiologiczno-sanitarnych w województwie małopolskim.
 
Najważniejszym celem kampanii jest edukacja na temat szczepień przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Z uwagi na skalę zagrożeń powodowanych przez kleszcze konieczne staje się kształtowanie fachowej opinii społecznej w sprawach oświaty zdrowotnej i medycyny zapobiegawczej, co mamy nadzieję wpłynie na poprawę zdrowia ludności.
 
W związku z powyższym planowane działania mają rzetelnie informować o zagrożeniach, jakie stanowią kleszcze. W ramach kampanii powstanie również mapka, która będzie wskazywała rejony Polski charakteryzujące się największą aktywnością kleszczy.
 
Kampania rozpoczęła się 9 kwietnia br. Oficjalna inauguracja projektu odbyła się podczas konferencji prasowej w Warszawie. Działania w ramach projektu potrwają do końca września br. W ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej organizator zaplanował zintegrowane działania w mediach:
 
• Radio (spot emitowany w wybranych rozgłośniach radiowych);
 
• Internet (prowadzenie strony internetowej szczepkleszcz.pl dedykowanej kampanii i zawierającej kompendium wiedzy na temat kleszczy i szczepień zabezpieczających przed kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM), strony Facebook oraz kanału You Tube, na którym w chwili obecnej można obejrzeć sondę społeczną sprawdzającą wiedzę na temat KZM, spot promujący kampanię z udziałem jej Ambasadorów oraz sondę z udziałem dzieci. Ponadto na portalu Onet Zdrowie prowadzona jest specjalna sekcja edukacyjna poświęcona tematyce KZM: (http://kobieta.onet.pl/zdrowie/cowtrawiepiszczy/bezpieczna-majowka-bez-kleszczy).
 
• Prasa (informacyjne layouty) w prasie codziennej i magazynach: wydania ogólnopolskie i lokalne.
 
W ramach kampanii oprócz działań o charakterze edukacyjnym przewidziane są również działania z obszaru lifestyle, które mają na celu zainteresowanie kampanią możliwie jak najszerszego grona odbiorców (również osób młodych). W czerwcu ruszyła specjalnie zaprojektowana, unikatowa gra utrzymana w stylizacji komiksowo-bajkowej, która kontekstowo nawiązuje do tematyki kampanii. Ponadto w ramach projektu organizowane są liczne konkursy na łamach mediów i strony internetowej kampanii.
 
Kampanię wspierają eksperci – Pani prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Pani mgr Pani Marta Supergan-Marwicz z Katedry Biologii Ogólnej i Parazytologii Uniwersytetu Warszawskiego, a także ambasadorzy: Aleksandra Kutz oraz Jacek Kawalec, którzy na jej potrzeby użyczyli swojego wizerunku lub głosu. Projekt uzyskał też poparcie instytucji publicznych, w tym Głównego Inspektora Sanitarnego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, a także towarzystw naukowych – Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej oraz Polskiego Towarzystwa Higienicznego.
 
W załączeniu materiały poligraficzne promujące kampanię. 
 
 
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny 
w Nowym Targu 
 
             (+)
 
mgr inż. Jolanta Bakalarz
 
 
Pliki do pobrania
Download this file (Kleszcze_ plakat B1_12.05.(1107860_628570).pdf)Plakat
Download this file (reklama kleszcze_19.06.(1107861_628571).pdf)Ulotka

Witryna

Odsłon artykułów:
859155

Media społecznościowe

Kontakt

tel.: (+48) 222 500 115

fax: 18 266-97-77

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2024  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu